Veľkí špekulanti doláru neveria

Na dolárových trhoch sa deje zaujímavá vec. Kým dolár posilňuje, tak veľkí špekulanti podľa COT reportu znižujú svoju long expozíciu voči americkému doláru. V týždni končiacom sa 15.11. (t.j. do minulého utorka, dokedy dolár realizoval väčšinu svojich ziskov po voľbách), klesli špekulatívne long pozície o viac ako 22 mld. USD. Najviac to bolo voči euru (16,5 mld.) a libre (6,2 mld.). Doláru ostali veľkí špekulanti verní na páre s AUD a JPY (tabuľka od @Ole_S_Hansen):

Veľkí špekulanti teda po voľbách veria doláru menej ako zvyšok trhov. Pokojne to môže byť aj silou dolára. A tu sa nebavíme len voči euru, ale o celom dolárovom indexe (viď graf nižšie), ktorý sa dostal na maximá z prelomu rokov a je najvyššie od roku 2003. To isté platí pre obchodom vážený dolárový index (dolárový index je voči 6 popredným menám, obchodom vážený je voči menám všetkých krajín, vážený podľa podielu na zahraničnom obchode USA), ktorý je len tesne pod najvyššími úrovňami od roku 2003:

Ďalej je potrebné povedať, že dolár zažíva v posledných týždňoch jeden z najpozitívnejších trendov v histórii. Dolárový index rastie už 10 týždňov v rade, tento rast je v ére pohyblivých kurzov mien štvrtý najdlhší (graf od @MktOutperform):

To, že veľkí špekulanti doláru po voľbách neveria, môže mať pre jeho obchodovanie dve implikácie. Po prvé to, že ich analýzy, na ktoré majú podstatne viac zdrojov ako menší obchodníci, majú pravdu, a že súčasný rast je len dočasný. Alebo to, že sa mýlia, čo môže znamenať, že si vybudovali vysoké short pozície, ktorých prípadné zatváranie môže posunúť dolár ešte viac nahor. Každopádne je to signál, že vysoká volatilita na dolári ešte neskončila.

Návrat hore